09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

11-14 HAFTA DETAYLI İNCELEME VE İKİLİ TEST (FMF SERTİFİKALI HEKİMLER)

2. DÜZEY DETAYLI ULTRASON-FETAL ANOMALİ TARAMASI

4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON

TÜM GEBELİK TAHLİLLERİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

İkili tarama testi kimlere yapılmalı ? Her gebeye yapılmalı mı?

İkili tarama testi her gebeye yapılmalı mı?

Anne yaşı ne kadar fazla ise bebekte Down sendromu riski o kadar yüksek olmaktadır. Bebekte Down sendromu olup olmadığının anlaşılması için en güvenilir yol amniyosentez adı verilen işlemdir. Amniyosentez işleminin kendisi tek başına düşüğe neden olabilen bir işlemdir( Yaklaşık 100 amniyosentez işleminden bir tanesi düşükle sonuçlanmaktadır. Referans: Fetal Medicine Foundation). Bu nedenle her gebeye amniyosentez önerilmez ve önerilmemelidir.

Bebek bekleyen ailelerin bu konuda önlerinde üç yol bulunur. Bazı aileler hiçbir tarama testi ya da amniyosentez yaptırmak istemeyebilirler. Bu anlaşılır bir seçimdir. Gebeliği takip eden doktor aileye anlaşılır şekilde açıklama yapmalıdır ve eğer aile tetkik yaptırmak istemiyorsa doktoruna imzalı kağıt vermelidir. Bazı aileler kesin olarak Down sendromu olup olmadığını öğrenmek istemektedirler ve direk olarak amniyosentez talep ederler. Benzer şekilde bu da anlaşılabilir bir şeydir ve doktoru tarafından bilgilendirilen aile imzalı kağıt vererek kendi istekleriyle amniyosentez yaptırdıklarını belirtmelidir. Üçüncü yol ise tüm dünyada kabul görmüş olan ikili tarama testi yaptırılmasıdır. Gelişmiş ülkelerin tümünde gebeler Down sendromu için ikili tarama testinden geçmektedir. Bazı ülkelerde bu ulusal sağlık politikası iken bazı ülkelerde isteğe bağlı olarak yapılır.

Ülkemizde ikili tarama testi ulusal bir sağlık politikası değildir yani mecburi değildir. Ancak bilimsel gerçekler bu testin yapılmasının çok mantıklı olduğunu göstermektedir.

İkili tarama testi 11-14 gebelik haftaları arasındayken yapılır. Bebek ultrasonografi ile incelenir, ense kalınlığı doğru şekilde ölçülür, burun kemiği, kalp ve damarlar değerlendirilir ve bir takım değerler elde edilir. Anneden kan alınır ve iki hormon testi uygulanır ve test adını buradan almaktadır. Tüm ultrasonografi bulguları, anne yaşı ve hormon test sonuçları birlikte değerlendirilerek Down sendromu ihtimali hesaplanır. İhtimal düşük ise ileri test yapmaya gerek kalmaz. İkili tarama testi ile bebeğinizde Down sendromu olup olmadığı anlaşılmaz. Sadece ihtimal hesaplanır ve amniyosentez önerisi yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Bulgular aileye anlaşılır bir biçimde anlatılmalı ve doğru karar vermeleri için yol gösterilmelidir.

İkili tarama testi yaptırmazsam ne olur? Bebeğinize bir zarar gelmez. Down sendromu anne yaşına bağlı olmakla birlikte ortalama 1000 gebelikten birinde görülür. Bu nedenle bebeğinizde de olma olasılığı kabaca bu kadardır. İkili tarama testini yaptırmak ya da yaptırmamak bebeğinize asla zarar vermeyecektir. Ancak gereksiz yere amniyosentez yaptırmak sağlıklı bebeğin düşükle kaybedilmesine yol açabilmektedir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Ücreti Ne kadar? Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: Gebelik

Ersen Alp ÖZBALCI
Ayşe Ahsen BAKAN