09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

11-14 HAFTA DETAYLI İNCELEME VE İKİLİ TEST (FMF SERTİFİKALI HEKİMLER)

2. DÜZEY DETAYLI ULTRASON-FETAL ANOMALİ TARAMASI

4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON

TÜM GEBELİK TAHLİLLERİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Tarama Testleri

Birinci basamak tarama testleri

İkili tarama testi-Zeka testi-birinci trimester tarama testi-kombine test

11 hafta 0 gün ile 13 hafta 6 gün arası yapılır. Baş pop mesafesi (CRL) 45 mm ile 84 mm arasında iken yapılmalıdır.

Halk arasında ikili tarama testi, zeka testi gibi isimler verilmektedir. Bu tarama testi son derece güvenli bir işlem olup anne veya bebek için herhangi bir tehlike taşımamaktadır. İşlemler sonrasında farklı farklı risk hesaplama programları kullanılabilmektedir.

Fetal Medicine Foundation (FMF) birinci basamak tarama raporu: En detaylı risk değerlendirme programıdır (Sertifikalı hekimler tarafından yapılan ultrasonografi incelemesiyle birlikte başarı oranı yaklaşık %95 civarındadır. Yani Down sendromlu bebeklerin %90’ndan fazlasında yüksek risk hesaplanmaktadır). Bu program sayesinde anne yaşı, bebeğe ait ultrasonografi bulguları (ense kalınlığı, burun kemiği, triküspit kapak akımı, duktus venosus PI değeri), anneye ait kilo-boy-tansiyon değerleri, önceki gebeliklere ait bilgiler ve aile öyküleri ile anne kanından yapılan kan testi sonuçları (Beta HCG, PAPP-A, AFP, PLGF) risk belirlemekte kullanılmaktadır. FMF programı dışında kullanılan risk hesaplama sistemlerinin başarı oranı %90’ ın altındadır ve preeklampsi riski, erken doğum riski ve gelişme geriliği riski hesaplanmamaktadır.

FMF birinci basamak tarama programında hesaplanan riskler

  • T21 (Down Sendromu), T18(Edward sendromu), T13 (Patau sendromu) riskleri
  • Preeklampsi riski
  • Erken Doğum riski
  • Gelişme Geriliği riskidir.

FMF birinci basamak tarama programı sadece FMF den sertifikalı hekimlerce kullanılabilir. Hesaplanan risk 1/30 dan büyük ise tanı yöntemleri önerilir. 1/30 ile 1/1500 arasında ise üçlü ya da dörtlü test eklenebilir. 1/1500 den daha düşük risklerde üçlü-dörtlü test yapmaya gerek yoktur. Her durumda 20. hafta anomali taraması yapılmalıdır.

Fetal Medicine Foundation (FMF) sertifikaları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Türkiye’deki FMF sertifikalı hekimlerin listesi için tıklayınız.

Üçlü-dörtlü tarama testleri-ikinci trimester tarama testleri

Bu testlerde ultrasonografi bulguları risk hesaplamada kullanılmaz. Sadece anne kanından yapılan tahliller ve anne yaşı hesaplamaya dâhil edilir. İkili tarama testine göre başarı oranı oldukça düşüktür ancak yine de ek bilgiler sağlayabilir. Kombine ikili tarama testi yapılmadan yapılması gereksiz endişelere ve yanlış sonuçlara neden olabilmektedir.

  • Üçlü test: 15-22 gebelik haftaları arasında yapılabilir. İdeal olanı 16-18 hafta arasında yapılmasıdır. Beta HCG, AFP ve Estriol ölçümü ile risk hesaplanır. Down sendromu ve Edward sendromu riski ile Nöral tüp defekti riski hesaplanır. Down sendromu için başarı oranı %70civarındandır. Down sendromlu bebeklerin 1/3 ünde test sonuçları normal gelmektedir. Tek başına bu test ile risk hesaplamak akla yatkın değildir ve önerilmez.
  • Dörtlü test: Üçlü testten farkı, ek olarak İnhibin-A denilen maddenin de ölçülmesidir. Başarı oranı üçlü teste göre biraz daha yüksektir. Ancak yine de tek başına risk değerlendirme amaçlı kullanımı önerilmemektedir. 

 Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Ücreti Ne kadar? Fiyatı Ne Kadar?

 

Kategori: Gebelik

Ersen Alp ÖZBALCI
Ayşe Ahsen BAKAN