09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

11-14 HAFTA DETAYLI İNCELEME VE İKİLİ TEST (FMF SERTİFİKALI HEKİMLER)

2. DÜZEY DETAYLI ULTRASON-FETAL ANOMALİ TARAMASI

4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON

TÜM GEBELİK TAHLİLLERİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Noninvaziv prenatal tanı/tarama testi

 •  cffDNA
 • Harmony prenatal test , Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi' nde yapılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız
 • Prenatest
 • Materni T21 plus
 • VisibiliT
 • Devyser
 • Noninvaziv prenatal test

Noninvaziv prenatal tanı testi, cff DNA testi olarak da bilinir. Harmony test, Prenatest ve yukarıda yer alan gibi isimler farklı firmaların testlerinin markalarıdır.

Anne karnında gelişmekte olan bebekte belirli genetik hastalıkların taranması amacıyla yapılmaktadır. 10.haftadan itibaren yapılabilir.

Gelişmiş bir kan testidir. Bu test ile anne kanında bebeğe ait DNA parçaları tespit edilerek bebeğin belirli genetik hastalıklar için ne kadar risk taşıdığı hesaplanır. Risk ya 1/10000 kadar düşük ya da %99,5 kadar yüksektir. Ara sonuçlar olmaz.

Noninvaziv prenatal test ile, düşük tehdidi oluşturan amniyosentez veya CVS gibi işlemlerden kaçınmak söz konusu olabilir. Ancak test pozitif sonuçlanır ve gebeliği sonlandırmaya karar verirseniz amniyosentez veya CVS yapılarak bulguların doğrulanması ve gebeliğin bundan sonra sonlandırılması gerekir. Test negatif gelirse bunu doğrulamak içik amniyosentez ya da CVS işlemi gerekmez.

cffDNA testi neden yapılır?

cffDNA testi geleneksel birinci trimester ve ikinci trimester tarama testlerinden çok daha hassastır. Amniyosentez veya CVS yaptıramayan ya da yaptırmak istemeyen aileler bu test ile tarama yaptırabilmektedirler. Amniyosentez ve CVS bir miktar düşük tehdidi oluşturmaktadır.

Aşağıdaki durumlarda cffDNA testi yapılması düşünülmelidir

 • Birinci basamak tarama testlerinde yüksek risk var ise
 • Anne yaşı ileri ise (Önce ikili tarama testi yapılması daha doğrudur)
 • Önceden genetik sendromlu gebelik olduysa
 • Bebeğin cinsiyetinin bilinmesi gereken hastalıklar var ise(X geçişli hastalıklar)
 • Anne Rh(-) kan grubunda ise: cffDNA ile bebeğin Rh grubu belirlenebilir. Bebek Rh + ise bir takım önlemler alınabilir.

Sonuçlar

Doktorunuz tarafından size açıklanmalıdır.

 • Genetik Sendromlar: Test sonuçları normal ise daha ileri testler yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak test sonuçları genetik hastalık olabileceğini söylüyorsa bulguların doğrulanması için amniyosentez ya da CVS işlemi önerilecektir.
 • Bebeğin cinsiyeti: Bebeğin cinsiyeti kız olarak tespit edilirse ileri testlere ihtiyaç yoktur. Bebek erkek ise amniyosentez ya da CVS ile şüphelinlen genetik hastalık için özel inceleme yapılabilir.
 • Rh grubu: Anne negatif iken bebekte negatif ise herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmaz. Bebek pozitif ise ve ilk gebelikse kan uyuşmazlığı oluşmasın diye bazı ilaç tedavileri yapılır.

Kromozomal hastalıklar tedavi edilemez. Genetik bir sendrom olduğu tanısı koyulursa gebeliğe devam edip etmeme konusunda ciddi bir karar vermeniz gerekecektir.

Noninvaziv prenatal test sonuçlarının pozitif gelmesi durumunda bulguları doğrulamak için amniyosentez veya CVS işlemi yapılması gerekecektir. Sonuç negatif gelirse bu işlemlere gerek kalmaz. 

Fiyat Listesi, Ücreti Ne kadar? Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: Gebelik

Ersen Alp ÖZBALCI
Ayşe Ahsen BAKAN