09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

11-14 HAFTA DETAYLI İNCELEME VE İKİLİ TEST (FMF SERTİFİKALI HEKİMLER)

2. DÜZEY DETAYLI ULTRASON-FETAL ANOMALİ TARAMASI

4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON

TÜM GEBELİK TAHLİLLERİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

11-14 hafta ultrasonografisi-ense kalınlığı incelemesi

11-14 hafta ultrasonografisi-ense kalınlığı incelemesi (İkili tarama testi sırasında yapılan ultrasonografi incelemesi) çok değerlidir ve birçok yararı vardır.

 

  • Gebeliğin hafta ve gününün en kesin şekilde değerlendirilmesi bu haftalarda yapılan baş-popo mesafesi (CRL) ölçümüyle yapılır. Gebelik haftasının doğru olarak bilinmesi, bebeğin gelişimin takibi ve doğum planlaması için son derece önemlidir. Özellikle son adet tarihini hatırlayamayan anne adayları, düzensiz adet gören anne adayları, emzirme döneminde gebe kalmış anne adayları için bu ölçüm çok önemlidir çünkü bu sayede beklenen doğum tarihi doğru şekilde hesaplanabilir. Bebeğin baş-popo mesafesi doğru pozisyonda doğru şekilde ölçülmelidir.
  • Çoğul gebelik tanısı son derece önemlidir. Normal gebeliklerin %2 si, yardımcı üreme teknikleriyle oluşan gebeliklerin %10 u ikiz ya da daha çok gebelikle sonuçlanır. 11-14 hafta arasında yapılacak ultrasonografi incelemesi ile bebeklerin gelişimleri, aynı eşi paylaşıp paylaşmadıkları dikkatlice değerlendirilmelidir. Aynı eş paylaşılıyorsa bu ilerleyen haftalarda sorunlara yol açabilir ve ikizler daha yakından takip edilmelidir.
  • Bebeğe ait önemli anormalliklerin tanısı Bazı önemli anormallikler 11-14 gebelik haftaları arasında yapılan ultrasonograi incelemesiyle tanınabilmektedir. Ama yine de 20 hafta anomali taramasının yapılması gereklidir.
  • Düşüklerin saptanması. Ne yazık ki ikili tarama testi ultrasonografisine başvuran gebelerin %2 sinde bebek anne karnında ölmüş olarak görülür. Genelde birkaç hafta önce olmuştur ve hiçbir bulgu vermemiş olabilir.
  • Down sendromu ve diğer kromozomal hastalıkların ihtimalinin hesaplanması. Bebeğin bu tip hastalıklar için taşıdığı risk o gebeliğe özeldir. Bu ihtimal anne yaşı, anne kanından ölçülen iki hormonun değeri, ense kalınlığı ölçümü, burun kemiği, kalpte kan akımı ve duktus venosus akımı değerlendirmeleri ve bebeğe ait büyük anormallikler birarada değerlendirilerek hesaplanmaktadır. Ülkemizde bu hesaplama işleminde İKİLİ TARAMA TESTİ denilmektedir. Bazı hekimler ZEKA TESTİ olarak da ifade etmektedir ancak bu tamamen yanlış bir terimdir.

 

burun kemiği, ense kalınlığı, standart ölçüm

 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Ücreti Ne kadar? Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: Gebelik

Ersen Alp ÖZBALCI
Ayşe Ahsen BAKAN