09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

11-14 HAFTA DETAYLI İNCELEME VE İKİLİ TEST (FMF SERTİFİKALI HEKİMLER)

2. DÜZEY DETAYLI ULTRASON-FETAL ANOMALİ TARAMASI

4 BOYUTLU RENKLİ DOPPLER ULTRASON

TÜM GEBELİK TAHLİLLERİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

11-14 Hafta US ve ikili test(Zeka testi)

11-14 hafta Ultrasonografisi ve İkili test

Son 40 yılda doğumsal genetik hastalıkların önceden tanısında büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler büyük oranda anne karnındaki bebeğin gelişmiş ultrasonografi cihazlarıyla incelenmesine dayanmaktadır. Ayrıca anne kanından yapılan hormonal tetkikler de önem kazanmıştır.

Down sendromu ve benzeri hastalıklara kısaca genetik sendromlar diyoruz. Bu hastalık grubu herhangi bir gebelikte tamamen tesadüfen oluşabilmektedir. Önceden hangi bebekte bu gruptan bir hastalık gelişeceğini tahmin etmek çok güçtür.

Bu hastalık grubu içerisinde yani genetik sendromlar içerisinde yüzlerce değişik hastalık/genetik anormallik bulunmaktadır. Bu hastalıkların bir kısmı o derece ağırdır ki gebeliğin oluştuğu ilk haftalarda düşükle sonuçlanmaktadır. Ama aynı derecede hafif olan diğer grup ise gebelik süresince canlılığını sürdürebilmekte ve canlı olarak doğup 30 lu yaşlarına kadar yaşayabilmektedir. Genetik sendromlardan normale en yakın olanı Down Sendromudur. Down sendromu da kendi içerisinde hafif ve ağır formlara sahiptir. Hatta en hafif formları hiçbir test sonucunda ipucu vermemekte ve 3-4 yaşına gelmiş bir çocuk geç konuştuğu için yapılan testlerde tanı alabilmektedir.

11-14 hafta ultrasonografisi ve ikili test temel olarak Down sendromu taraması amacıyla yapılmaktadır. Anne yaşı, diğer kişisel risk faktörleri, bebeğin ultrasonografisinde elde edilen bulgular ve değerler (ense kalınlığı, burun kemiği, duktus Venozus, triküspit kapak, majör anomaliler) uluslararası tüm bilgileri birleştiren bir analiz programınca değerlendirilmekte ve o gebeye ait risk hesaplanmaktadır. Ultrasonografik incelemelerin konunun uzmanı Radyoloji ya da Perinatoloji uzmanlarınca yapılması gerekmektedir. Örneğin ense kalınlığı ölçümünde yapılabilecek küçük bir hata gereksiz yere ileri test yapılmasına ya da şüphe olduğu halde ileri test yapılmayarak tanının gecikmesine neden olabilmektedir. Tarama testleri kesin sonuç veren testler değildir. Sadece risk hesaplamasında kullanılırlar. Ancak yapılan geniş çalışmalarla başarıları ispatlanmıştır.

Bakırköy Görüntüleme Merkezinde 11-14 hafta ultrasonografisi ve ikili test dünya standartlarında yapılmaktadır. Şöyle ki;11-14 hafta ultrasonografisi yapılabilecek en detaylı şekilde, en gelişmiş ultrasonografi cihazı olan Toshiba Aplio 400 ile özel gebe probu(Yüksek rezolüsyonlu) kullanılarak yapılmaktadır. Bu incelemeyi yapan Radyoloji uzmanı Dr. Ersen Alp ÖZBALCI, İngiltere’ de bulunan Fetal Medicine Foundation’ dan (FMF) 11-14 hafta ultrasonografisi için sertifikalara sahiptir. Türkiye'de bu sertifikaya sahip uzman doktor sayısı 10-15 civarındadır (Avrupa ülkelerinde bu sayı oldukça yüksektir. İngiltere’de 1000 üzeri, Almanya’ da 1000 üzeri, Amerika’da 5000 üzeri gibi). FMF sertifikalı hekimlerine, tüm dünyadaki istatistiki bilgilerin birlikte kullanımına olanak sağlayan, FMF risk programının kullanımını açmaktadır. Bu sayede sertifikalı hekimlerini denetleyebilmektedir.

TÜRKİYE' DEKİ FMF SERTİFİKALI HEKİMLERİN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

İkili test; anne kanından yapılan hormon testinin adıdır. Bu test Bakırköy Görüntüleme Merkezi bünyesinde yer alan Düzen laboratuvarında yapılmaktadır. Bu test sonucunda çıkan değerler FMF programına girilerek sonuç risk hesaplanmakta ve rapor edilmektedir.

Birinci basamak taramasının bir tarama testi olduğu unutulmamalı ve aileye bu konuda detaylı bilgi verilmelidir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Ücreti Ne kadar? Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: Gebelik

Ersen Alp ÖZBALCI
Ayşe Ahsen BAKAN